Warsztaty z animacji plastelinowej, 09-11/05/2025
Zapraszamy na bezpłatne trzydniowe warsztaty z animacji plastelinowej.
Warsztaty adresowane są do osób, które miały już styczność z animacją: zarówno do osób animujących, które chciałyby zmierzyć się z nową techniką i poznać jej możliwości, jak i osób z dziedzin pokrewnych, które chciałyby zrozumieć i poczuć animację. Zapraszamy również wszystkich tych, którzy chcą się dowiedzieć, jak za pomocą improwizacji w plastelinie wspomóc proces twórczy.
Warsztaty dofinansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- 09-11 maja 2025 (piątek – niedziela) w godzinach 10:00 – 18:00
- pracownie Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu
- wejście od strony tarasu

Anita Kwiatkowska-Naqvi – absolwentka animacji na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi oraz psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Producentka i reżyserka filmów animowanych specjalizująca się w technikach poklatkowych. Przez wiele lat współtworzyła LeLe Crosmedia Production. Filmy w jej reżyserii zdobyły międzynarodowe uznanie, między innymi nagrodzony w Annecy w kategorii najlepszego filmu dyplomowego “Ab ovo” i są pokazywane na festiwalach na całym świecie.
Co takiego ma w sobie plastelina? To świetne tworzywo, ale czy to nie jest zabawka dla dzieci? Właśnie dlatego, że nie kojarzy się zbyt poważnie, doskonale nadaje się do nauki animacji, a także do pokonywania twórczych kryzysów. Używając plasteliny, zdejmujemy ciężar z procesu twórczego. To tylko plastelina! Jeśli coś się zniszczy albo nie wyjdzie, bierzemy nowy kawałek i pracujemy dalej, albo zmieniamy podejście i zaczynamy od nowa.
Po krótkim wprowadzeniu na temat dostępnych technik i ich możliwości oraz ograniczeń: jak można w nich pracować kolorem, światłem, jakie narzędzia sprawdzają się przy nich, na warsztat weźmiemy sekwencję tańca. Osoby uczestniczące wybiorą z niej kilkusekundowe fragmenty, które następnie odtwarzać będą w wybranej technice animacji plastelinowej: przestrzennej, półprzestrzennej, reliefowej albo malowania plasteliną. Ruch mamy gotowy, ale to, czym wypełnimy obraz, pozostanie do decyzji osób animujących. Zaprojektują one poruszające się postaci lub obrazy, które później będą animować.
Na koniec połączymy fragmenty w jedną sekwencję i przeanalizujemy pod kątem zastosowanych technik, tego jak uzyskane jakości animacji wynikają z wybranej techniki. Porozmawiamy o tym, jak praktycznie wykorzystać techniki, które poznaliśmy, do rozwiązywania konkretnych problemów na różnych etapach procesu twórczego.
Prosimy o wypełnienie poniższego formularza zgłoszeniowego najpóźniej do dnia 28 kwietnia (poniedziałek) do godz. 12:00.