Warsztaty upcyclingowe – nowe życie kostiumów filmowych, maj 2024

„Warsztaty upcyclingowe – nowe życie kostiumów filmowych”

Stara, zniszczona odzież, zajmująca miejsce w magazynie kostiumów, to wspaniały surowiec do prób wymyślania kolejnego zastosowania dla zużytych bluzek, spodni, podkoszulków, płaszczy oraz ścinków tkanin z pracowni kostiumograficznej.Spróbujmy więc razem spojrzeć na te stare kostiumy, zaprojektujmy im nowy kształt i nową funkcję!

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty kostiumograficzne, dzięki którym kostiumy filmowe zyskają drugie życie.

Prace, w zależności od umiejętności i potrzeb, będą wykonywane indywidualnie lub w małych zespołach. W zrealizowaniu tego zamierzenia pomoże umiejętność szycia na podstawowym poziomie, kreatywność i wyczucie formy przestrzennej.

Warsztaty dofinansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zajęcia odbywać się będą w pracowni w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniu 17 maja (piątek) w godzinach 11:00 – 15:00.

Maria Duffek

scenografka, kostiumografka, dekoratorka wnętrz, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Historyk sztuki, także absolwentka Policealnej Szkoły Projektowania Ubioru. Pracę zawodową rozpoczęła w 1991 roku, zajmując się kostiumami i scenografią do filmów reklamowych, odpowiadała za dekorację wnętrz w debiutanckiej „Przystani” Jana Hryniaka i Arkadiusza Tomiaka, za kostiumy w dokumencie „Cybulski. Ostatnia podróż” Joanny Kawalec i Jolanty Popielarz. Fabularnym projektem, do którego Maria Duffek samodzielnie przygotowała scenografię, było „Jutro będzie niebo” w reżyserii Jarosława Marszewskiego z 2001 roku. W swojej karierze artystka pracowała przy ponad 80 produkcjach, również międzynarodowych, wśród których znalazły się m. in. polsko-rosyjska koprodukcja „Break Point” w reżyserii Marka Nowickiego (2002), niemieckie „Tage des Sturms” (2003) i „Die Kinder der Flucht” (2006), rosyjski serial „Diversant. Koniec wojny” (2007 – zdjęcia powstawały na zamku Czocha oraz we Wrocławiu, m. in. na ulicach Kurkowej i Ptasiej), seriale polskie i zagraniczne: „Fala zbrodni”, „Skorumpowani”, „Kontrigra”, „Zasada przyjemności”; międzynarodowa koprodukcja „Ogłuszeni ciszą – spotkanie nad Łabą”; scenografia do filmu „Loving Vincent” została nagrodzona Polską Nagrodą Filmową Orły 2018

Nabór zakończono.

powrót